Grønt lys for kjernejournal-tilgang for manuellterapeuter

Helsedirektoratet gir manuellterapeuter og fysioterapeuter adgang til kjernejournal.

Kjernejournal
05.06.2025
16:29
Espen Mathisen

Det bekrefter direktoratet i et brev til Norsk Manuellterapeutforening.

Norsk Manuellterapeutforening har gjennom flere år arbeidet systematisk for manuellterapeuters adgang til kjernejournal.

– Det er gledelig at direktoratet nå har bestemt at manuellterapeuter har tjenestlig behov for kjernejournal. Tilgangen til kjernejournal vil etterhvert gi oss oppdatert oversikt over legemidler, tidligere bildediagnostikk, kritisk informasjon og tidligere sykehusopphold, noe som gjør behandlingen tryggere og mer treffsikker, sier NMF‑leder Peter Chr. Lehne.

EPJ-løftet for fysioterapeuter og manuellterapeuter tok tidlig opp spørsmålet om tilgang til kjernejournal. Helsedirektoratet har nå vurdert saken.

Helsedirektoratets vurdering
Direktoratet understreker at kjernejournal gir helsepersonell viktig informasjon for å yte forsvarlig helsehjelp. Samtidig må pasientens personvern ivaretas gjennom samtykke og tilgangsstyring. I brevet heter det blant annet:

«Etter vår vurdering kan fysioterapeuter og manuellterapeuter både med og uten avtale ha tjenstlig behov for tilgang til kjernejournal, avhengig av type virksomhet de jobber i.»

Direktoratet slår fast at terapeuter med kommunal driftsavtale er en del av den kommunale helse‑ og omsorgstjenesten og kan forventes å ha behov for kjernejournal‑tilgang på linje med kommunalt ansatte behandlere. For terapeuter uten driftsavtale må det gjøre en særskilt vurdering.

Hvordan få tilgang
Manuellterapeuter og fysioterapeuter som ønsker tilgang må oppfylle de tekniske og organisatoriske kravene for tilkobling til kjernejournal. Norsk Helsenett har publisert en veiledning på sine nettsider: «Hvordan få tilgang til Kjernejournal».

Last ned
Brev  av 28. mai 2025fra Helsedirektoratet til NMF